سوالات متداول

آیا این امکان وجود دارد که بتوان گزارشی گرفت که نشان دهد مثلا آی پی ۰.۹۹ یا کاربر X به کدام اکانت ها متصل شده است؟

بله ، در لایه visp و از قسمت reports/net connections میتوانید بر اساس mac address جستجو نمایید و همچنین اگر کاربرهایتان دسترسی تعویض IP ندارند میتوانید بر اساس IP جستجو نمایید.

NetBill در محیط Linux پیاده سازی شده است وتنها دلیل من برای عدم استفاده از NetBill آشنا نبودن با Linux است.

اگر چه NetBillدر محیط Linuxتوسعه یافته است اما تمامی مراحل از زمان نصب تا زمانهای بروز مشکل بنحوی طراحی شده است که کاربر بدون نیاز به کمترین دانش فنی بتواند به تنهائی و بدون نیاز به پشتیبانی خاصی آنرا در مجموعه خود بکار گیرد. بعنوان مثال تمامی مراحل نصب بصورت Wizardدر محیطی کاملا فارسی در ظرف کمتر از ۷ دقیقه انجام میشود. برای اتفاقات غیر منتظره نظیر خرابی هارد و یا قطع برق، تمهیدات لازم برای بازیابی سیستم به حالت قبل بصورت خودکار اندیشیده شده است. در خصوص هزینه پشتیبانی هم باید به اطلاعتان برسانیم که NetBillدر سال اول بصورت رایگان پشتیبانی و بروز رسانی شده و برای سالهای بعد تنها با پرداخت ۲۵% هزینه اولیه میتوانید از خدمات پشتیبانی متخصصین قاصدک بهره مند شوید، اساسا با تمهیدات بکارگرفته شده در NetBillنیازی به پشتیبانی قاصدک نخواهید داشت.

نحوه محاسبه مصرف کاربران ونیز محدود کردن آنها به سرعت معین و زمان مشخص

شما میتوانید با استفاده از امکانات LANAccountingموجود در NetBillعلاوه بر تعریف کاربران بصورت انبوه (یا کارتی) و یا انفرادی و مشخص کردن پارامترهائی چون مدت زمان استفاده، میزان Download/Uploadسرعت اتصال به اینترنت و نیز اولویت در ارتباط با و گراف مصرف کاربران، محلی و باز و بسته کردن سرویسهای خاص اینترنت استفاده نمائید.

راه حل نتبیل برای سرعت پایین اینترنت و استفاده بی رویه برخی ازکاربران

بکارگیری NetBillبا افزونه LANAccountingدرست مانند توضیحاتی که در بالا برای CoffeNetداده شد، میتواند مناسبترین راهکار برای حل مشکل شما باشد. شما میتوانید برای هر کاربر محدودیتهای زمانی، حجمی و سرعت اتصال را منظور کرده و در این صورت، همگی با سرعت متعادل و در زمانهائی که برایشان مشخص کردید از اینترنت استفاده خواهند نمود

چگونه میتوانم log admin های نرم افزار NetBill را داشته باشم؟

ابتدا در url خود آی پی NetBill را زده و وارد لایه holder شوید ،سپس وارد تب report شوید و روی گزینه admin activities کلیک نمایید ،در این قسمت میتوانید log
admin های خود را مشاهده نمایید.

من یک سرویس دهنده وایرلس هستم ،چگونه برای گرفتن لاگ سازمان تنظیم مقررات ، کد ملی کاربر و مختصات جغرافیای رادیو وایرلسم را وارد کنم؟

ابتدا در url خود آی پی NetBill را زده و وارد لایه visp شوید ،سپس بروی تب manage user کلیک نمایید و کاربر مورد نظر خود را انتخاب کنید ،و edit نمایید و در قسمت serial number کد ملی کاربر و در قسمت description مختصات جغرافیایی رادیوهای وایرلستان را وارد کنید.

چگونه سرویس رایگان شبانه را تنظیم کنم؟

در قسمت Service Group و در ستون Time Table 2 گزینه برای برداشتن محدودیت برای کاربران وجود دارد گزینه اول Change service Group میباشد که اگر این گزینه انتخاب گردد حتما نیاز هست که کاربر یک بار dc شود دلیل این dc شدن ارتباطی به نت بیل ندارد چون محدودیت پهنای باند از طزف Access Server روی کاربر اعمال میگردد , هیچ Access Server ای وجود ندارد که به صورت online بتواند مقدار پهنای باند کاربر را تغییر دهد.
اما در مورد گزینه دوم که در نت بیل موجود است شما با انتخاب گزینه Ignore Time / Volume Limitation میتوانید محدودیت ترافیکی و زمانی را از کاربر بردارید بدون اینکه کاربر نیاز به dc کردن داشته باشد .

چگونه می توانم دسترسی به لاگ های کاربران را برای سازمان تنظیم مقررات فراهم کنم؟

۱. به پنل Holder با دسترسی ادمین لاگین کنید.

۲.وارد بخش Manage Admins شوید و یک نام کاربری (مثلا=cra) بسازید.برای این کار بر روی دکمه Add New کلیک کرده و فرم ساختن کاربرجدید را پرکنید.

در فرم کاربر جدید,عبارت No Restriction را غیرفعال کرده و آدرس IP های سازمان مقررات را جهت دسترسی به این اکانت در کادر Permitted IP وارد کنید.(مثال IP1,IP2,IP3) بین هر IP کاما تایپ کنید.

وضعیت اکانت را فعال انتخاب کنید و امکان کپی سطح دسترسی ها را برای این اکانت در وضعیت None قرار دهید.(Copy Permissions from Admin=None)

۳.دکمه Add را کلیک کنید و پس از ساخته شدن اکانت مورد نظر با کلیک بر روی دکمه Permissions به مدیریت سطح دسترسی اکانت ساخته شده می پردازیم.

۴.در بخش سطح دسترسی برای اکانت ساخته شده از بخش Reports گزینه CRA Log Access را انتخاب و تغییرات را ذخیره می کنیم.

۵.لاگ ها با پسوند csv و به طور روزانه ساخته شده و از طریق لینک http://YOUR_NETBILL_IP_ADDRESS/cra در دسترس سازمان مقررات قرار می گیرد و فقط IP اشخاصی که در بخش Permitted IP تعریف شده اند قابلیت دسترسی به لاگ فایل ها را دارند.

تذکر=درصورتی که در تنظیمات گروه های کاربری (Manage Services) در لایه visp , برای هر گروه Group Type مشخص شود (مثلا ADSL) در فایل لاگ ها ذکر خواهد شد که دسته بندی لاگ ها برای چه کاربرانی می باشد.

چگونه می توانم نسخه پشتیبان از نت بیل را به ماشین بیرونی منتقل کنم؟

  • نرم افزار winscp را دانلود کرده و نصب کنید.
  • فایل backup.zip را دانلود کرده و محتویات آنرا در پوشه محل نصب winscp کپی نمایید. به طور مثال c:\program files\winSCP
  • فایل backup.txt را با اطلاعات مربوط به نت بیل خودتان مانند نمونه ویرایش نمایید. دقت شود این فایل حاوی اطلاعات محرمانه نت بیل شما می باشد و بایستی دسترسی به آن محدود باشد.
  • یک پوشه به نام netbill در درایو c بسازید . البته می توانید در جای دیگر و با نام دیگری نیز بسازید ولی فایل backup.txt نیز می بایست با اطلاعات جدید ویرایش شود.
  • اکنون می توانید فایل backup.bat را اجرا نمایید و یا اجرای آن را در schedule ویندوز خود اتوماتیک نمایید.
  • با توجه به حجم فایل های دیتابیس ، ممکن است جابجایی این فایل ها روی بستر شبکه در روند کار نت بیل در محیط هایی پر ترافیک و باتعداد کاربر زیاد اختلال بوجود بیاورد .لذا پیشنهاد می شود از کارت شبکه دومی برای این منظور استفاده شود.

علت پیغام خطای NetBill License Exceed در نت بیل چیست؟

این مشکل در ۳ حالت زیر پیش می آید:
۱. License
ای که برای NetBill
درخواست و نصب کرده اید، موقتی بوده و زمان آن به پایان رسیده است. در این صورت
باید با بخش فروش قاصدک سامانه تماس حاصل نمائید.
۲. در اثر قطع ناگهانی برق، Server خاموش شده و بعد از روشن شدن، این پیغام دیده میشود.
۳. ساعت سیستم دچار اختلال شده است. ساعت سیستم را با دستور rdate -s 128.138.140.44
اصلاح نمائید.

در دو مورد اخیر اگر مشکل بعد از گذشت ۵ دقیقه حل نشده، بر روی محیط SHELL سیستم، دستور nbservice restart
را اجرا کرده و سپس دستور nbtest ping را اجرا کنید، بعد از مدتی که پیغام License
Error نمایش داده میشود، License بروز شده و
کدهائی شبیه این نمایان خواهد شد که نشانگر رفع مشکل است. با CTRL+C میتوانید از این محیط
خارج شوید.

دستور لاگ در نت بیل به صورت آنلاین چگونه است؟

با استفاده از محیط Shell به نت بیل وصل شده (SSH) و دستور eventlog را تایپ کنید.

فلسفه ۳ IP برای netbill چیست؟

ما در اینجا میکروتیک را به عنوان مثال برای شما توضیح میدهیم ۱ ip برای خود netbill میباشد که licence و محیط کاربری تحت وب آن بر روی این هح ip فراهم است.
ip دوم برای port Wan میکروتیک میباشد که در اصل کاربران اینترنت را از این port دریافت میکنند در این دو ip اگر از ip های valid استفاده شود کار آسان تر بوده و در صورت لزوم کارشناسان قاصدک میتوانند با دستیابی به این ip ها شما را در حل مشکلاتتان یاری کنند ولی در ip سوم باید از ip تحت شبکه داخلی استفاده نمود که کاربران برای vpn زدن از این IP استفاده میکنند

البته گذاشتن ۳ ip برای netbill فقط برای Lan Accounting مورد استفاده دارد

چطور می توانم لیسانس نرم افزار را تمدید کنم؟

بعد از پر کردن درخواست تمدید در سایت netbill.ir ودریافت جواب از قسمت فنی قاصدک وارد پنل holder در netbill خود شده و در قسمت Option –> Licence information دکمه Reactive را بزنید

نحوه بدست آوردن SID در نت بیل چگونه است؟

نت بیل خود را در IE به صورت

http://۱۹۲.۱۶۸...../holder

وارد نمایید با نام کاربری admin و کلمه عبور xxxx وارد شده و در قسمت Options–>Licence Information یک سری عدد(مربوط به SID) در حدود ۱۰۰ کاراکتر وجود دارد را کپی کرده و از طریق سایت Netbill.ir (بخش درخواست لیسانس ) میتوانید SID را فرستاده و licence و Activation key را دریافت و وارد نمایید

میخوام کاربرانم وقتی اعتبارشون تموم میشه بتوانند باز هم وصل شوند ولی فقط یک سایت رو بتوانند ببینند میشه کاری کرد؟

ابتدا باید در سطح HOLDER باید به ISP و در ISP به VISP خود امکان درست کردن IP POOL را بدهید(آموزش ایجاد IP-Pool را در بخش FAQ مطالعه فرمایید)
بعد در سطح VISP وارد شده و در قسمت Service Group وزیر مجموعه آن IPPOOL وارد شده و یک IPPOOL جدید ایجاد و تیک USE Expire یا USER LOW CREDIT را بزنید و بعد این POOL را به VISP مورد نظر باید Permit کنید و گزینه NasSide را باید انتخاب کنید.
وارد Access Sever میشویم (البته در اینجا منظور میکروتیک است ) ابتدا وارد ip —> web proxy شوید و این گزینه را برای port 8080 فعال کنید و یک ippool باید در میکروتیک ساخته شود سپس باید ترافیک این ippool خاص را به سمت webproxy هدایت میکنیم این کار را باید در ip –> firewall–>nat انجام دهید بعد دوباره در همین قسمت nat باید یک rule جدید برای دسترسی داشتن این IPPool به پورت ۸۰ برای امنیت بیشتر تعریف میکنیم مابفی کار باید در قسمت web proxy انجام شود ودر اینجا باید webproxy انجام شود باید در این قسمت یک rule اضافه میکنیم و آن IPPool را به host مورد نظر متصل میکنیم در آخر باید یک rule برای deny کردن آن ippool باید درست کنید.

چگونه سرویس IN را در نت بیل تنظیم کنم؟

برای این منظور ابتدا در سطح Holder وارد شده و یک Access Server جدید وارد می کنیم.
Manage Resources>As Groups>Access Servers
شماره ویژه مربوط به خط IN را که به نام DNIS معروف است را در Rotary Phone وارد و نحوه Auth Method را IN انتخاب کرده و ادامه تنظیمات را طبق روال انجام می دهیم
در لایه VISP با همان سر شماره DNIS یک کاربر با رمز عبور password=ignore می سازیم و تعداد همزمانی اتصال (Number Of Concurrent Login) را به اندازه مورد نیاز یا بیشتر تنظیم می کنیم.

دستورات خاموش یا ریست کردن نت بیل چیست؟

با استفاده از محیط Shell به نت بیل وصل شده(SSH) و دستور زیر را وارد کنید :

برای خاموش کردن poweroff
برای ریست کردن reboot

چطور میتونم برای Netbill آدرس DNS بدهم؟

با استفاده از محیط Shell به نت بیل متصل شده (SSH) و دستور زیر را تایپ کنید
vi /etc/resolv.conf وبعد از زدن i تایپ کنید :
بعد از nameserver تایپ کنید ۴.۲.۲.۳ و یا ۴.۲.۲.۴ و یا ۸.۸.۸.۸ مثال:
nameserver 4.2.2.3
nameserver 4.2.2.4

تغییرات را ذخیره کنید.

چطور می توانم به نت بیل IP بدهم؟

باید درمحیط Shell تایپ کنید:
vi /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 بعد i را بزنید
و بعد از آن در خط پایین brodcast بنویسید IPADDR=(آدرس) در خط بعد بنویسید NETMASK=255.255.255.? و در خط بعد GATEWAY=(آدرس) بعد از انجام دکمه Esc را بزنید بعد وارد کنید و بعد : را تایپ و در انتهای qw را تایپ می کنیم تا از محیط ویرایش خارج شویم.در نهایت با ریستارت سرویس شبکه تغییرات را اعمال می کنیم.تایپ می کنیم>

service network restart
——————————-
مثال:

DEVICE=eth0
BOOTPROTO=static
IPADDR=192.168.0.53
NETMASK=255.255.255.0
GATEWAY=192.168.0.254
HWADDR=00:0C:29:0F:14:7B
ONBOOT=yes

چطور می توانم پسورد سیستم(شل) را تغییر دهم؟

در همان محیط این دستور را وارد کنید passwd root و بعد کلمه عبور جدید را وارد کرده و پس از ارسال Enter مجددا ان را تایید کنید!

چطور میتونم در rescue mode سرویس ssh را فعال کنم ؟

باید در محیط Shell این دستور را وارد نمایید
chroot /mnt/sysimage/sbin/service sshd start

چگونه IP Pool تعریف کنم؟

۱. به پنل Holder با دسترسی ادمین لاگین کنید
۲.وارد بخش Manage VISPs شوید و نماینده (VISP) مورد نظر را جهت دسترسی به مدیریت IP-Pool انتخاب می کنیم.
در فرم Edit VSIP گزینه Resource Assignment Permission را فعال کرده و در صورت نیاز علاوه بر انتخاب مدیریت IP-Pool گزینه های IP Route و…..را بررسی و انتخاب کرده و تغییرات را ذخیره می کنیم.

۳.از پنل Holder خارج شده و به پنل VSIP وارد می شویم.
۴.در بخش Manage Services وارد Service Groups شده و زیرشاخه IPPool را انتخاب می کنیم. با کلیک بر روی گزینه Add New فرم Add/Edit Pool باز می شود و می توان نام و رنج IP های مورد نظر را در این قسمت تکمیل و تعیین کرد مدیریت IP-Pool از سمت نرم افزار نت بیل انجام شود (Netbill Side) و یا از سمت Nas Router همچنین می توان تعریف کرد IP-Pool ساخته شده فقط برای کابران غیرفعال و یا کم اعتبار فعال شود.(Used For Expired Users و Used For Low Credit Users)

۵.به بخش گروه های کاربری رفته (Service Group) و برای هر گروه که در نظر داریم IP-Pool ساخته شده به آن اختصاص یابد آن را فعال می کنیم.(برای هر سطر –گروه های کاربری- به ستون IPPool دقت شود)

چگونه Active Directory را به نت بیل وصل کنم؟

برای این منظور ابتدا از لایه Holder قسمت Option –>system Profile مشخصات مربوط به کاربر اتصال به ActiveDirectory را مشخص می کنیم .این کاربر می بایست در بالاترین شاخه AD ساخته شود و نیازی نیست عضو گروه خاصی گردد.

سپس در لایه VISP در قسمت Service Groups می بایست Authenticate Method را Active Directory انتخاب نماییم و مشخصات مربوطه را پر نماییم.
حال به یکی از دو روش زیر به Active Directory متصل می شویم :
۱- می بایست به تفکیک سرویس هایی که در نت بیل ساخته شده و دقیقا با همان نام ، گروه هایی در AD ساخته شود وسپس کاربران را عضو این گروهها کنیم .حال نت بیل تمامی کاربران را به تفکیک سرویس هایشان وارد می نماید.
۲- سرویس های مورد نظر خود را در نت بیل ایجاد می کنیم و کاربران را دقیقا با همان نامی که در AD وجود دارند و به تفکیک سرویس ها در نت بیل ایجاد می کنیم و رمزعبور آنها را ignore می زنیم.سپس نت بیل رمزعبور کاربران را قبل از ورود با Active Directory چک می کند و در صورت صحیح بودن اجازه ورود می دهد.

برای تنظیم حداقل تعداد ارقام رمز عبور چه کنم ؟

برای این منظور می توانید از قسمت Holder–>option –>system Option مقدار Min Password Length را تنظیم نماییم.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به قاصدک سامانه می باشد .