استفاده بهینه از پهنای باند خطوط اینترنت و نیز کاهش حجم ترافیک شبکه‌های سرویس دهنده از جمله مهمترین دغدغه‌های سرویس‌دهندگان اینترنت است. بخصوص زمانیکه سرویس‌دهندگان مجبورند بازای پهنای باند مصرفی و یا حجم تبادل اطلاعات هزینه گزافی را بپردازند. بعلاوه استفاده نامناسب از پهنای باند خریداری شده به کاهش سرعت و نارضایتی کاربران نیزمی‌انجامد. آمارها نشان میدهد بیش از ۵۰% سایتهای درخواستی کاربران ISP ها تکراری بوده و به همین میزان از پهنای باند آنها هدر میرود. بعلاوه رقابت شدید سرویس دهندگان از یکسو و کاهش روزافزون قیمت سرویسهای اینترنت از سوی دیگر، عملا باعث پائین آمدن سود سرویس دهندگان شده است. iNetCache دستگاهی است که اختصاصأ برای این منظور طراحی و ساخته شده است. این دستگاه علاوه بر بالا بردن راندمان شبکه و کاهش ترافیک، میزان پهنای باند مورد نیاز برای  یک  سرویس دهنده را کاهش داده و از اینراه ضمن کاهش هزینه های تمام شده سرویس، کیفیت آنرا بالا میبرد.

سامانه‏ های موسوم به Cache Engine هم که در بازار یافت می‏شود، عمدتا” گران قیمت بوده و عملکرد آن‏ها با نیازهای سرویس ‏دهندگان داخلی تطابق ندارد. به گواه بسیاری از سرویس ‏دهندگان ایرانی، اغلب این سامانه ‏ها چندان در افزایش راندمان پهنای باند مصرفی و نیز سرعت دسترسی کاربران به اینترنت موثر نبوده و به نسبت قیمت پرداختی بابت این دستگاه ‏ها، مقرون به صرفه نبوده‏ است.

iNetCache راه‏ حلی جامع برای پاسخ به نیاز ISP ها برای افزایش راندمان پهنای باند و سرعت دسترسی کاربران به اینترنت است. مکانیزمی هوشمند در iNetCache وظیفه ذخیره سریع صفحات وب مورد درخواست کاربران و بازیابی آن‏ها در هنگام درخواست مجدد را به عهده دارد.
هر یک از المان‏ های یک صفحه وب توسط مرورگر کاربر بصورت ترتیبی (Sequential) از سایت مقصد در اینترنت درخواست می‏شود، در این‏ حالت، علاوه بر این‏که پهنای باند مصرف نشده ضرر نسبتا” بزرگی را متوجه ISP می‏کند، سرعت دسترسی کاربر به صفحات وب نیز بسیار کند می‏شود. iNetCache به ازاء درخواست کاربر برای مرور یک صفحه وب، صفحه حاوی کد HTML آن سایت را از اینترنت دریافت کرده و در خلال انتقال این صفحه از طریق پهنای باند کاربر (که بسیار کمتر از پهنای باند ISP است)، سایر المان‏ های داخل صفحه را بصورت همزمان دریافت و ذخیره میکند تا به محض رسیدن درخواست‏ های بعدی کاربر، آن‏ها به وی تحویل نماید.
iNetCache بیش از یک دهه در ISP های کوچک، متوسط و بزرگ با موفقیت بکارگرفته شده است. سرعت دسترسی به اینترنت کاربرانی که سرویس خود را از این سامانه دریافت می‏کنند به مراتب بیشتر از زمانی است که با ISPهای دیگری که از iNetCache استفاده نمی‏کنند.
با استفاده از گرافهای متنوع iNetCache می‏توان از عملکرد سامانه در افزایش سرعت دسترسی کاربران و نیز بهره‏ وری بیشتر در مصرف پهنای باند مطمئن شد.